انواع پرداخت نهایی بر روی سنگ طبیعی

پرداخت تیشه ای یا بوش هومر
بر روی سطح سنگ طبیعی پس از انتقال به کارخانه و برش در ابعاد مختلف به شیوه های متفاوت و با استفاده از دستگاه ها و ابزار آلات مختلف پرداخت صورت می گیرد. پرداخت سنگ (بر روی سطح سنگ) در واقع عملی است که طی آن سنگ برای استفاده در فضاها و بخش های مختلفی از بنا مناسب می شود. در حقیقت در برخی از بخش ها به سنگی نیاز است که جلا و براقیت فراوانی داشته باشد و در بعضی از فضاها برای جلوگیری از لغزندگی سنگی با رویه زبر و کمی خشن نیاز می باشد ... به طور کلی انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای کاربرد مشخص، از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل در کارخانه های سنگ، سطح سنگ را به روش های مختلفی برای استفاده در فضاهای بیرونی و درونی و در بخش های مختلف ساختمان مناسب می کنند. در  این مطلب به معرفی برخی از بهترین رویه ها و پرداخت ها که بر روی سطح سنگ انجام می گیرند، پرداخته خواهد شد.
  • رویه و سطح طبیعی (NATURAL)

در این روش هیچ گونه عمل و پرداختی بر روی سنگ انجام نمی گیرد و تنها سنگ استخراج شده از معدن در کارخانه به ابعاد مورد نیاز برش داده می شود و به فروش می رسد. عمدتا سنگ هایی که دارای رویه طبیعی هستند به عنوان سنگ فرش فضاهای بیرونی استفاده می شوند.
  • پرداخت صیقلی سنگ طبیعی (POLISHED)

پرداخت صیقلی و ایجاد رویه و سطح براق بر روی سنگ یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین پرداخت ها به شمار می رود. در این روش سطح سنگ با استفاده از دستگاه ها و مواد مخصوص جلا داده می شود. با پرداخت صیقلی، سنگ مقاوم تر، سطح آن براق تر، تخلخل آن کم تر و رنگ و مشخصه های ظاهری آن نمایان تر می گردد. این نوع سنگ طبیعی عموما برای سنگ فرش فضاهای داخلی چون سالن های بزرگ، فروشگاها، مراکز تجاری و ساختمان های لوکس و مدرن، دیواره داخلی و سنگ کانتر آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد.
  • پرداخت آنتیک بر روی سنگ طبیعی با روش تامبل (TUMBLED)

برای کهنه و آنتیک نشان دادن سطح سنگ روش های مختلفی وجود دارد یکی از این شیوه ها، تامبل کردن سنگ است. در این روش سنگ طبیعی پس از آن که در ابعاد مشخص برش خورده شد در محفظه هایی قرار داده می شود که در آن ساچمه های فلزی یا سنگ های مقاوم کوچک تر و محکمتر وجود دارند. این محفظه بر اساس نوع سنگی که قرار است آنتیک شود و همچنین میزان آنتیک کاری مورد نیاز برای سنگ (بر اساس سلیقه و تقاضای بازار برخی سنگ ها کمتر آنتیک کاری می شوند و برخی بیشتر) در مدت مشخصی شروع به چرخیدن حول محور معینی می کند. این کار سبب می شود که سنگ های کوچک و مقاوم بر روی سطح سنگ مورد نظر خوردگی ایجاد کنند و گوشه های سنگ نیز از حالت تیزی در آمده و به شکل هلالی یا ربع دایره در آیند.
پرداخت آنتیک بر روی سنگ طبیعی با روش تامبل
پرداخت آنتیک بر روی سنگ طبیعی با روش تامبل
از سنگ آنتیک می توان برای طراحی و دکوراتیو برخی از بخش های داخلی بنا استفاده نمود.
  • پرداخت تیشه ای یا بوش هومر (BUSH HAMMERED)

یکی دیگر از پرداخت های رایج بر روی سنگ طبیعی، پرداخت تیشه ای است با انجام این کار سطح سنگ چکش خورده و زبر می شود. در حقیقت از قدیم الایام برای کم کردن لغزش سنگ و ایجاد اصطحکاک با استفاده از تیشه به صورت دستی و به روش های مختلف بر روی سطح سنگ خوردگی ایجاد می کردند. با گذشت زمان و اختراع ابزار آلات و دستگاه های مختلف این کار توسط ماشین های مختلف انجام می شود. بوش همر یکی از روش هایی است که به وسیله آن می توان سطح سنگ را تیشه ای کرد. برای این کار چندین چکش (چکش ویژه کار روی سطح سنگ که کله یا سر آن همانند سر چکش له کردن گوشت می باشد) بر روی خط ساب بسته شده و سنگ مورد نظر از زیر آن عبور داده می شود و سطح سنگ خراش خورده می شود.
پرداخت تیشه ای یا بوش هومر
پرداخت تیشه ای یا بوش هومر
  • پرداخت سنگ به روش سند بلاست (SAND BLASTED)

پرداخت سطح سنگ به شیوه سند بلاست سطح زبری همانند روش بوش هومر ایجاد می کند. در این روش دانه های سیلیس ماسه ای و یا در برخی مواقع ذرات فلز از طریق نازلی با فشار بسیار بالا به سطح سنگ پاشیده می شوند. این کار باعث می شود سطح صاف سنگ خراشیده و زبر گردد. البته زبری سطح سنگ زمخت نبوده و رنگ و طرح سنگ مقداری مات می گردد.
پرداخت سنگ به روش سند بلاست
پرداخت به روش سند بلاست
  • پرداخت چرمی سنگ طبیعی (LEATHER)

چرمی کردن سطح سنگ یکی از انواع پرداخت های جدیدی است که بر روی سنگ در هنگام فرآوری اعمال می گردد. در واقع سنگ طبیعی پس از برش، به جای اینکه از زیر لقمه های معمولی ساب عبور کند، آن را از زیر لقمه های بخصوصی عبور می دهند. عبور از زیر لقمه های مخصوص بافت سنگ طبیعی را بیشتر نشان می دهد و سبب می گردد سطح سنگ جلای کمتری نسبت به سنگ پولیش شده داشته باشد.
  • پرداخت فلیم یا آتش خورده بر روی سطح سنگ طبیعی (FLAMED)

آتش خور کردن سطح سنگ یکی دیگر از انواع پرداخت های موجود برای ایجاد سطحی زبر و خشن برای جلوگیری از لغزش است. این پرداخت عموما برای سنگ هایی کاربرد دارد که در فضاهای بیرونی و به عنوان سنگ کف استفاده می گردند. در این روش سطح سنگ در معرض حرارت بسیار بالا و شعله آتش (شعله آتش می بایست زاویه 45 درجه با سطح سنگ داشته باشد) قرار می گیرد که همین امر سبب می شود سطح سنگ منبسط شده و لایه بسیار نازکی از آن جدا شود.
فلیم سنگ | آتش خور کردن سنگ
فلیم سنگ | آتش خور کردن سنگ
  • پرداخت هوند (HONED) و مات بر روی سنگ طبیعی

در این روش سنگ پس از برش همانند روش پرداخت صیقلی زیر لقمه های ساب قرار می گیرد تا سطح سنگ صاف و یکدست گردد اما مقدار پرداخت آن کمتر از بیشترین مقدار پرداخت که سبب جلا و صیقلی شدن سنگ می شود، می باشد. با این کار سطح صاف می شود اما جلا و براقیت پرداخت صیقلی را نخواهد داشت به بیانی دیگر سطح سنگ مات خواهد شد.

منبع: مجموعه سنگ ارباب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *