ایرادات رایج برای تمیز کردن سنگ طبیعی

تمیز کردن سطح سنگ
استفاده از سنگ طبیعی در طراحی و دکوراسیون بخش داخلی و خارجی ساختمان علاوه بر زیبایی و جلوه خاصی که به بنا می بخشد، سبب ایجاد ارزش افزوده برای آن ساختمان می شود. پس بهتر است برای ماندگاری و دوام این سرمایه فوق العاده، به شکل درست و بر اساس اصول صحیح از آن محافظت شود زیرا غفلت از سنگ طبیعی به کار رفته و همچنین انجام کارهای اشتباه برای تمیز کردن و مراقبت از آن می تواند به این متریال زیبا و لوکس آسیب بزند. اگر چه سنگ طبیعی را با دوام و ماندگاری که دارند می شناسند اما به این معنا نیست که غیر قابل خراب شدن است؛ بلکه اگر که از آن به درستی نگهداری نشود، به مرور هم از لحاظ ظاهری و هم ساختاری آسیب خواهد دید. بسیاری از افراد بدون آنکه درباره ساختار سنگ طبیعی اطلاعات درستی داشته باشند، اعمال و کارهایی را برای مراقبت و تمیز کردن سنگ انجام می دهند که نه اصولی و حرفه ای است و نه برای تمام سنگ طبیعی صدق می کند و تنها برای برخی از آن ها کارساز می باشد. در این جا پنج اشتباه و باور غلط در تمیز کردن سنگ و مراقبت از آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
  • تمیز کردن سطح سنگ طبیعی با استفاده از سرکه

بسیاری از افراد به دلیل نا آشنا بودن با شیمی و ساختار سنگ و مواد پاک کننده، برای تمیز کردن سطح سنگ های طبیعی از سرکه استفاده می کنند. این کار غلط است و باعث آسیب رساندن به سطح و همچنین ساختار سنگ می شود. بهترین راهکار برای تمیز کردن سطح سنگ، به کار بردن مواد پاک کننده مخصوص و مناسب آن که دارای مقدار PH خنثی است، می باشد.
تمیز کردن سطح سنگ
تمیز کردن سطح سنگ
سنگ هایی نظیر مرمریت و تراورتن با مواد اسیدی همانند سرکه واکنش می دهند و آسیب می بینند و سنگ های سخت و با دوام همچون گرانیت اگر چه ممکن است خود سنگ آسیب نبیند اما مواد اسیدی باعث از بین رفتن سیلر سنگ کار شده بر روی آن می شود.
  • استفاده از پد اسکراب برای تمیز کردن سطح سنگ از لکه ها

برخی از افراد بر این باورند که با استفاده از پد اسکراب مخصوص برای پاک سازی سطح سنگ، می توانند لکه های مواد مختلف از جمله خوردگی هایی که بر اثر مواد اسیدی بر روی سطح ایجاد می شوند را از بین ببرند. این باور اشتباه است و این کار غالبا مشکل را بدتر می کند و همانند مواد ساینده سطح سنگ همچون سمباده ها عمل می کند. بهتر است برای مراقبت از سنگ طبیعی با استفاده از پارچه ای نرم روزانه سطح آن را تمیز نمایید و اگر که لکه و یا خوردگی مشاهده کردید که به راحتی قابل پاک شدن نیست با متخصصی در این زمینه تماس گرفته و بگذارید که او سطح سنگ را برای شما تمیز و مرمت کند.
  • استفاده نکردن از فرش برای جلوگیری از آسیب به سنگ

بر خلاف باور برخی از افراد و صاحبان خانه، قالیچه و فرش می تواند محافظی برای سنگ های طبیعی باشد. در حقیقت با پوشاندن بخش های پر تردد همچون راهروها و آشپزخانه و یا به کار بردن پا دری در کنار درب ورودی می توان از فرسوده شدن آن بخش از سنگ جلوگیری کرد. علاوه بر این فرش کردن کف می تواند میزان گرد و غبار و موادی که ممکن است سبب ساییدگی و آسیب رسیدن به سنگ شود را کمتر کند.
مراقبت از سنگ
مراقبت از سنگ
  • سنگ طبیعی را نباید به طور منظم سیلر کرد!

سیلر سنگ برای بسیاری از سنگ های طبیعی جزئی از برنامه مراقبت و نگهداری می باشد و برای افزایش دوام و ماندگاری سنگ مهم و لازم است و نباید از آن چشم پوشی کرد. برخی از سنگ ها نیاز است سالی یک بار سیلر شود و برخی دیگر هر چند سال یک بار به سیلر کردن نیاز پیدا می کنند. اگر چه سیلر سنگ راحت و آسان است و افراد خود می توانند عملیات سیلر کردن را انجام دهند اما طبق گفته کارشناسان بهتر است از متخصصین این حوزه برای این کار استفاده شود.
سیلر کردن سنگ مرمریت
سیلر کردن سنگ مرمریت

منبع: مجموعه سنگ ارباب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *