سنگ مرمریت و آشنایی با برخی از انواع آن

سنگ های طبیعی نظیر گرانیت، مرمریت، تراورتن برای دکوراسیون ساختمان ها گزینه ای لوکس به حساب می آیند. در واقع نمای خاکی، زیبایی طبیعی و همچنین دوستدار محیط زیست بودن این سنگ ها باعث شده گزینه ای بسیار مناسب برای تزئینات فضاهای داخلی و خارجی ساختمان ها به شمار بروند. از بین تمام سنگ های طبیعی، سنگ مرمریت در صدر قرار دارد.

آشنایی با سنگ مرمریت

سنگ مرمریت به عنوان پادشاه سنگ های لوکس یکی از سنگ های طبیعی زینتی و گران بها می باشد که در طول تاریخ مورد استفاده معماران، طراحان و مجسمه سازان زیادی قرار گرفته است.

در واقع می توان گفت صنعت فرآوری و سنگ تراشی این نوع سنگ که به دلیل زیبایی و ظاهر درخشان امروزه یکی از محصولات مهم تجاری در سطح جهانی و بین المللی است، به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایع در سطح جهان بوده است.

قیمت و ارزش این نوع سنگ که در رده سنگ های دگرگون قرار می گیرد و از تغییر شکل یافتن سنگ آهک بر اثر گرما و فشار فراوان ایجاد می شود به خصوصیات طبیعی سنگ نظیر کیفیت، نوع و رنگ آن که بر اثر کم و زیاد شدن تعداد کانی های تشکیل دهنده آن تغییر پیدا می کند و پردازش تکنولوژیکی آن (بخش فرآوری) که شامل شکل دادن به سنگ، مقدار جلا و صیقل آن، اندازه و ضخامت سنگ مرمریت بستگی دارد. از این رو تولید این نوع سنگ بسیار متفاوت از سنگ های دیگر است و به سطح استفاده از فناوری وابسته می باشد.

"<yoastmark

این نوع سنگ نسبت به سنگ های دیگری نظیر گرانیت مقاومت و استحکام کمتری دارد و ممکن است به راحتی و در اثر تغییرات بیش از حد آب و هوا مانند: رطوبت فراوان پس از مدتی آسیب جدی ببیند به همین دلیل از این نوع سنگ در بخش های عمرانی و ساخت و ساز داخل بنا نظیر بخش های کف و دیواره های آشپزخانه و سرویس های بهداشتی نظیر دستشویی و حمام استفاده می شود.

انواع سنگ مرمریت در جهان

سنگ طبیعی مرمریت پس از استخراج از معادن به کارخانه ها منتقل می شود تا فرآوری شده و محصولاتی چون کاشی، اسلب و سنگ کف (سنگفرش) از آن به بازار عرضه شوند.

در حقیقت مرمریت بر اساس مقدار دگرگونی، مقدار کانی ها و عناصر تشکیل دهنده آن، مکانی که از آن استخراج شده و … از تنوع فراوانی در رنگ، نوع رگه های تشکیل دهنده سطح آن و مقدار جلای سطح آن برخوردار می باشد و به دلیل همین تنوع بالا، دارای قیمت های مختلفی است.

در این مطلب مجموعه سنگ ارباب به معرفی انواع مرمریت پرداخته است. تا شما راحت تر بتوانید بر اساس نیاز نوع مناسب را انتخاب نمایید.

  • سنگ مرمریت کلکته

سنگ مرمریت کلکته به دلیل کمیاب بودن به عنوان لوکس ترین نوع مرمریت شناخته می شود. این سنگ از نظر رنگ و رگه های موجود در آن شباهت فراوان و چشم گیری با مرمریت کارارا دارد و برخی اوقات با هم اشتباه گرفته می شوند. اما تفاوت شاخصی که این دو دارند این است که مرمریت کلکته سفید تر از کارارا می باشد و رگه ها خاکستری موجود بر روی سطح سنگ در کارارا نازک تر و ظریف تر از رگه های مرمریت کلکته است.

این نوع سنگ با هر ترکیب رنگی جفت می شود و به شکل سنگفرش، اسلب و کاشی یافت می شود.

این سنگ برای کسانی که یک فضای دلپذیر و زیبا برای اتاق نشیمن می خواهند بسیار مناسب است.

  • سنگ مرمریت کلکته گلد (calacatta gold)

سنگ مرمریت کلکته طلایی یا گلد جلوه ای از شکوه و عظمت را به تصویر می کشد. این نوع سنگ برای کسانی که به اشرافی گری علاقه وافری دارند مناسب می باشد.

"<yoastmark

این نوع مرمریت با رگه ها و خطوط طلایی بسیار جالب، چشم گیر و بی عیب و نقص می باشد و با مرمریت سیاه به خوبی جفت می شود.

  • سنگ مرمریت کلکته میکل آنژ (calacatta michelangelo)

مرمریت کلکته میکل آنژ برای کسانی که می خواهند کمی در دکور و طراحی خانه خود ولخرجی کنند، ایده آل می باشد.

این نوع مرمریت زمینه ای سفید با رگه های خاکستری دارد و در هر طرح کوچکی شگفت انگیز به نظر می رسد.

این نوع مرمریت رگه های کمتری دارد و برای طرح ساده و ظریف مناسب می باشد.

  • سنگ مرمریت کلکته بورگینی (calacatta borghini)

این نوع سنگ زیبایی را برای محیط خانه به ارمغان می آورد و برای سنگ اپن و جزیره های آشپزخانه مناسب می باشد.

این نوع سنگ پس زمینه ای سفید در برخی بخش ها طلایی با رگه های ضخیم خاکستری دارد.

  • سنگ مرمریت بژ نقره ای (talathello or silver beige marble)

این نوع سنگ با پس زمینه ای خاکستری و رگه ها و سایه هایی از رنگ نقره تا رنگ بژ برای فضاهای باز مانند: ایوان و حیاط خانه مناسب است و جلوه ای زیبا به محیط می دهد.

سنگ مرمریت بژ نقره ای | silver beige marble

مرمریت بژ نقره ای | silver beige marble

  • سنگ مرمریت امپرادور

نوعی مرمر اسپانیایی است که به رنگ های قهوه ای روشن و تیره یافت می شود و با سایه های قهوه ای و شکل و رگ های نامنظم و برجسته سفید و خاکستری همراه است.

این نوع سنگ برای اتاق هایی با مبلمان و دکوراسیون طلایی و برنجی بسیار مناسب است.

  • سنگ مرمریت کارما مارفیل

از دیگر مرمریت های مشهور اسپانیایی است که تن رنگی مختلفی از رنگ بژ با رگه ها و طرح های مختلف را دارد. این سنگ به دلیل رنگ روشن آن با سنگ های مرمریت تیره و دیگر سنگ های طبیعی ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد می کند.

این نوع مرمریت برای کفپوش و روکش دیوار کاربرد دارد.

  • سنگ مرمریت کارارا

رایج ترین و ارزان ترین نوع مرمریت است که دارای پس زمینه ای سفید خاکستری با رگه ها و خطوط ریز خاکستری پر رنگ می باشد.

این نوع مرمریت مناسب برای تمام افرادی است که می خواهند با بودجه کم خانه ای زیبا داشته باشند.

"<yoastmark

  • سنگ مرمریت لوادیا سیاه

از انواع مرمریت یونانی با پس زمینه ای سیاه و رگه های ریز سفید خاکستری با الگوی نقطه ای می باشد که به مرمریت تیتانیوم سیاه معروف می باشد.

از این نوع مرمریت برای تزئین میزهای غذاخوری استفاده می شود.

  • سنگ مرمریت نرو مارکوئینا

سنگ خیره کننده ای است که دارای پس زمینه ای سیاه رنگ با رگه های زیبایی به رنگ سفید می باشد. این نوع سنگ برای کسانی که به طرح های معاصر علاقه دارند مناسب می باشد و معمولا در حمام ها و برای کفپوش ها کاربرد دارد.

در کل از این سنگ می توان به عنوان یک پس زمینه برای هر مکانی استفاده نمود.

منبع: مجموعه سنگ ارباب

275 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.