سه دلیل برای استفاده از سنگ طبیعی در ساختمان های پایدار

امروزه بازار مصالح ساخت و ساز بنا، پر از مصالح گوناگون و متنوع شده است به طوری که انتخاب مصالح برای ساخت خانه را مشکل می سازد. در چند دهه اخیر سازندگان، خریداران و همچنین معماران علاقمند به ساخت خانه هایی شده اند که پایدار بوده و علاوه بر زیبایی و راحتی از مقاومت و دوام بالایی نیز برخوردار باشند. سنگ طبیعی از جمله مصالحی است که می توان برای داشتن یک خانه پایدار از آن استفاده نمود. در این بخش سه دلیل بسیار مهم برای پایدار بودن سنگ طبیعی را بیان کرده ایم تا به شما در انتخاب مصالح و مواد برای ساختن خانه پایدار کمک کرده باشیم.

ساخت خانه ای پایدار از آن جهت اهمیت دارد که به صرفه جویی در منابع و ذخایر کمک بسیار بزرگی خواهد کرد. در حقیقت امروزه و با بالا رفتن استفاده از منابع بسیاری از افراد در صدد برطرف کردن نیازهای خود به گونه ای هستند که توان و انرژی نسل های بعد برای تامین نیازهایشان کاهش پیدا نکند. در واقع و طبق اصول توسعه پایدار بهره وری از منابع طبیعی برای ساختمان سازی باید به گونه ای باشد که چرخه زندگی مختل نگردد. با این وجود به سختی می توان تعیین کرد که کدام ترکیب از مواد، مصالح و طراحی باید انتخاب گردند تا علاوه بر زیبایی و دوام، بالاترین پایداری و بهره وری را نیز داشته باشند. در واقع برای داشتن خانه ای پایدار علاوه بر بررسی دوام مصالح باید تاثیر طولانی مدت تغییرات محیطی بر متریال انتخابی نیز بررسی گردد. خانه ای که از مواد پایدار ساخته شده باشد اما مدت زمان طولانی دوام نیاورد، ذاتا پایدار نخواهد بود.

سنگ طبیعی نمای ساختمان

سنگ طبیعی نمای ساختمان

 

  • سنگ ماده ای طبیعی است که به صورت پایدار تولید می گردد.

در حقیقت سنگ محصول طبیعی است که از دل زمین به دست آمده است و برای استفاده از آن به عنوان سنگ ساختمانی به مواد اضافه فراوانی نیاز نمی باشد و تنها انرژی لازم برای تولید سنگ ساختمانی انرژی است که برای حالت دادن و فرآوری سنگ ساختمانی نیاز است که به طور عمده برای استفاده از هر مواد و مصالحی نیاز است.

پیشرفت های فنی در صنعت تولید سنگ ساختمانی به طور کاملا موثر تولید زباله و مواد اضافه دور ریختی (پسماند) مضر را کاهش داده است. همچنین تنوع بسیار بالا در سنگ ساختمانی سبب شده است که به راحتی بتوان سنگ متناسب با ساختمان پیدا کرد.

  • سنگ طبیعی از جمله موادی است که بازیافت می شود.

یکی از ویژگی هایی که باید مواد و مصالح مورد استفاده در ساخت خانه های پایدار داشته باشند، قابلیت بازیافت است. اگر چه می توان از مواد طبیعی بسیاری در ساخت و ساز بنا کمک گرفت اما همه مواد طبیعی خاصیت بازیافتی ندارند.

هنگامی که پایداری یک بنا مورد بررسی قرار می گیرد باید چرخه عمر ساختمان نیزدر نظر گرفته شود.

در واقع پس از گذشت سال ها از زندگی در یک خانه ممکن است دیوارها، نما و یا کف ساختمان نیاز به اصلاح و بازسازی داشته باشند. که با انتخاب سنگ به عنوان متریال اصلی به راحتی می توان آن را مرمت یا بازسازی نمود.

بازیافت سنگ

بازیافت سنگ

سنگ طبیعی بازیافتی در ساخت جاده، بتن و یا آثار هنری به کار برده می شوند. این استفاده مجدد از سنگ طبیعی نیاز به منابعی چون انرژی و آب را از بین خواهد برد زیرا به صورت مستقیم می توان از آن ها استفاده نمود.

  • سنگ طبیعی ماندگار و مطمئن است.

دوام و ماندگاری یکی از مشخصه های مهم برای انتخاب مواد برای ساختن یک خانه پایدار است. زیرا هر چه طول عمر یک ساختمان بیشتر باشد نیاز کمتری برای استفاده دوباره از منابع برای مرمت و بازسازی بنا وجود خواهد داشت.

سنگ طبیعی به عنوان یکی از مصالح ماندگار شناخته می شود زیرا طول عمر بالایی دارد. در واقع کفپوشی که از سنگ ساخته شده باشد دوام بسیار بیشتری نسبت به کف پوش چوبی دارد زیرا کف پوش چوبی در معرض خرابی و خوردگی توسط آب یا موریانه است.

ماندگاری و دوام سنگ طبیعی مراقبت و نگهداری از آن را نسبت به دیگر مصالح کمتر کرده است زیرا برای حفظ کیفیت، ظاهر و زیبایی سنگ تنها لازم است از برخی مواد نگهدارنده استفاده نمود. همچنین برای تمیز کردن سطح سنگ نیاز به مواد به خصوصی نیست و به راحتی با ترکیب آب و مواد شوینده معمولی می توان آن را تمیز نمود.

منبع: مجموعه سنگ ارباب

123 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.