نحوه تمیز کردن کف مرمریت

سال هاست که سنگ مرمریت به عنوان سنگ کف کاربرد دارد و امروزه نیز به دلیل ویژگی های ساختاری و ظاهری مناسبی که از آن ها برخوردار می باشد هنوز هم یکی از گزینه های محبوب و پرطرفدار برای استفاده به عنوان سنگ کف بنا شناخته می شود. هر یک از سنگ های طبیعی و ساختمانی برای اینکه ماندگاری و دوام بالایی داشته باشند می بایست مراقبت از این سنگ ها به خوبی انجام گیرد. سنگ ارباب در این مطلب به آموزش طریقه و نحوه تمیز کردن کف مرمریت پرداخته است.

برای تمیز کردن سنگ مرمریت در ابتدا لازم است وسایلی همچون سطل، تی ماکارونی (پاک سازی سطح)، پارچه های نرم، تی رشته ای (برای شستن) و موادی نظیر آب اکسیژنه (12%)، آمونیاک، پودر پولیش یا پرداخت روی سنگ مرمریت، تمیز کننده مخصوص سنگ مرمریت، سیلر سنگ و آب آماده و فراهم شده و پس از آن مراحل زیر به صورت گام به گام بر روی سنگ مرمریت کف انجام شوند.

تمیز کردن سنگ

تمیز کردن سنگ

–       استفاده از تی ماکارونی برای تمیز کاری اولیه سطح سنگ

در ابتدا با استفاده از یک تی کاملا خشک (بدون هیچ مواد شوینده شیمیایی) سطح کف مرمریت از گرد و غبار و خاکی که بر روی آن نشسته است پاک شود. سر تی بین استفاده ها شسته شود تا گرد و غبار و یا خاک چسبیده به آن از بین برود.

–       به کار بردن تمیز کننده کف مرمریت

همیشه به یاد داشته باشید که هرگز نباید از پاک کننده های کف که خاصیت اسیدی دارند در تمیز کردن سنگ مرمریت استفاده کرد زیرا لکه های سفید رنگی همانند لکه های آب بر روی مرمریت باقی خواهند ماند.

در این مرحله تنها لازم است مقداری تمیز کننده مخصوص سنگ مرمریت و آب را مخلوط کرده و به تمیز کردن سطح سنگ مرمریت پرداخته شود.

از تجمع آب بر روی سطح سنگ مرمریت جلوگیری شود زیرا هر مقدار آب راکدی بر روی این سنگ ممکن است سبب ایجاد لکه بر سطح سنگ گردد.

–       شستن کف و پاک کردن آن

پس از تمیز کردن سنگ کف با مایع تمیز کننده مخصوص و از بین بردن لکه های موجود بر روی سطح، لازم است کف مرمریت با آب شسته و با پارچه هایی تمیز خشک گردد. این مرحله باید به خوبی انجام گیرد تا هیچگونه مواد تمیز کننده ای بر روی سطح باقی نماند.

–       از بین بردن لکه های باقی مانده

ممکن است پس از شستن کف و پاک کردن آن لکه های سختی بر روی کف مرمریت، به خصوص در مکان هایی همچون کف حمام و یا سرویس بهداشتی باقی مانده باشند. برای اینکه این لکه ها نیز از بین بروند لازم است از پارچه آغشته به محلول آب اکسیژنه 12% و چند قطره آمونیاک استفاده شود.

–       پاک کردن لکه های اسیدی سخت روی سطح مرمریت

بر روی سنگ مرمریت ممکن است لکه هایی اسیدی وجود داشته باشند که با آب و مواد تمیز کننده به راحتی نمی توان آن ها را از بین برد. برای این گونه لکه ها بهتر است از پودر پولیش مرمریت استفاده شود.

تمیز کردن سنگ مرمریت

تمیز کردن سنگ مرمریت

برای این کار لازم است سطح سنگ خیس و از پودر پولیش بر روی آن پاشیده شود، سپس با استفاده از پارچه ای مرطوب پودر پولیش را به صورت دورانی بر روی سنگ مرمریت پخش کرد تا زمانی که آن لکه از میان برود.

–       سیلر سطح سنگ مرمریت

در آخر برای بالا بردن دوام و عمر سنگ و پر کردن درز و حفره های موجود در کف مرمریت نیاز است از سیلر استفاده شود. سیلر بهتر است طبق دستور العمل نوشته شده بر روی آن استفاده گردد.

منبع: مجموعه سنگ ارباب

164 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.