واترجت | آشنایی با اصطلاحات صنعت سنگ

واترجت یا CNC یکی از دستگاه های جدید صنعتی است که به وسیله فشار بسیار بالای آب می تواند قطعات سنگ را به شکل دلخواه برش دهد. در واقع آب هدایت شده از پمپ آب به سمت بخش خروجی با قطر بسیار کم، با موادی که برای برش مواد و اشیاء سخت مثل سنگ و فلز استفاده می شود مخلوط شده و پس از آن با سرعت بسیار بالا از بخش خروجی یا همان نازل خارج شده و به سطح مورد نظر برخورد می کند تا برش انجام شود.

واترجت | صنعت سنگ

واترجت | صنعت سنگ

واتر جت مبتنی بر اصول و قواعد CNC است. به این معنا که واترجت با سیستم کنترل عددی از طریق کامپیوتر برش را انجام می دهد. در واقع طرحی که قرار است بر روی سنگ برای برش پیاده شود توسط نرم افزارهای وکتوری یا همان برداری نظیر اتوکد کشیده شده و سپس در نرم افزاری دیگر طرح کشیده شده به فایل قابل فهم برای سیستم کنترل تبدیل و به کامپیوتر دستگاه انتقال می یابد و در نهایت سنگی که در زیر نازل دستگاه قرار دارد به شکل دلخواهی که تعیین شده است برش می خورد.

واتر جت می تواند هر ماده ای نظیر فلز، شیشه، سنگ با هر مقدار ضریب سختی که دارد را برش دهد.

از مزیت های این نوع برش می توان ایجاد نکردن تنش حرارتی (واتر جت در کل ماهیت سردی دارد)، کیفیت عالی برش لبه ها طوری که لازم نیست پس از برش پرداخت بر روی آن ها انجام شود، قدرت برش سوپر آلیاژ، توانایی برش طرح های پیچیده و سخت، قدرت برش فولاد تا 15 سانتی متر و برش تمام مواد را نام برد.

دستگاه واترجت | برش سنگ

دستگاه واترجت | دستگاه برش سنگ

گفته شده است که سرعت دستگاه واتر جت با چهار عامل سختی ماده، پیچیده بودن طرح، ضخامت ماده و کیفیت لبه ها رابطه عکس دارد به این معنا که هر چه سختی، ضخامت، کیفیت لبه و یا پیچیدگی طرح بیشتر باشد سرعت برش واتر جت کمتر می شود.

منبع: مجموعه سنگ ارباب

128 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.