درباره سنگ ارباب

مجموعه سنگ ارباب (کارخانه سنگبری الوان نما) از ابتدای راه خود در صنعت سنگ با تلفیق تجربه و تحقیق به بهترین نتایج و سریع‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه فرآوری اسلب دست یافته است. کیفیت برای این مجموعه مهمترین معیار فرآوری می‌باشد و برای دستیابی به بالاترین کیفیت در فرآیند فرآوری سنگ از بهترین متریال استفاده می‌کند.
گروه سنگ ارباب با بیش از 30 سال تجربه کاری در حوزه سنگ‌های ساختمانی و تزئینی و سال ها کار و تلاش در معادن بزرگ کشور امروزه از جایگاه خوبی در میان کارخانه‌های سنگ کشور برخوردار می‌باشد. مجموعه سنگ ارباب با مدیریت آقای محمد ابراهیمی و آقای حسن عابدی با به کارگیری نیروی با تجربه، متعهد و کار کشته در بخش فرآوری و فروش سنگ، تولید کننده تخصصی سنگ چینی ازنا به مدت 8 سال، چینی الیگودرز، سنگ مرمریت بسطام و … می‌باشد. این مجموعه در حال حاضر از چهار بخش مجزا خط تولید، نمایشگاه، بخش اداری و انبار به سرپرستی آقای داوود اعرابی (مسئول معادن) تشکیل شده است و با به کارگیری بیش از 47 نفر (کارمندان و کارکنان) در بخش‌های مختلف، 27 محصول فرآوری شده را به بازار سنگ عرضه می‌کند.

 
 
 

تاریخچه سنگ ساختمانی
به جرأت می‌توان گفت سنگ یکی از مهم‌ترین مصالح برای ساخت و ساز است که از هزاران سال پیش توسط انسان برای ایجاد سرپناه مورد استفاده قرار می‌گرفت و تا به امروز و با وجود مواد و مصالح مختلف به عنوان یکی از اصلی‌ترین متریال ساخت و ساز شناخته می‌شود. مشاهده آثار به جای مانده از تمدن‌های پیشین در کشورهای مختلف جهان همچون ایتالیا، یونان و ایران مصداق و مهر تاییدی برای این گفته می‌باشند. در ادامه با تاریخچه سنگ، فراوری سنگ‌های ساختمانی و مجموعه سنگ ارباب بیشتر آشنا خواهید شد.

در ابتدا سنگ به صورت بلوک‌های بزرگ استفاده می‌شد اما با پیشرفت روز افزون انسان در حوزه علم و فناوری و اختراع ماشین آلات صنعتی مختلف به تدریج نحوه کاربرد سنگ در ساختمان‌سازی از بلوک‌های بزرگ به اسلب و پلاک‌های زیبا، ساب خورده با قطر کم اما استحکام زیاد تغییر پیدا کرد و امروزه در بازار سنگ شاهد سنگ‌های ساختمانی فراوان با تنوع زیاد در طرح و رنگ و جنس هستیم.در حقیقت امروزه سنگ‌های مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی که به سنگ‌های تزئینی یا ساختمانی شهرت دارند نظیر مرمر، تراورتن، مرمریت، چینی (کریستال)، گرانیت از معادن موجود در کل جهان استخراج می‌گردند و به کارخانه‌ها و سنگبری‌ها ارسال می‌شوند تا در آن جا و طی فرآیندی با استفاده از ابزار آلات مخصوص برش خورده، صیقل و جلا داده شوند و برای استفاده در نماهای داخلی و خارجی ساختمان آماده گردند.

فرآوری سنگ‌های ساختمانی در ایران
ایران یکی از کشورهای پیشرو در صنعت سنگ است و سالانه علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی چندین هزار تن سنگ ساختمانی را به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌کند. در واقع فراوانی در تعداد معادن سنگ ساختمانی در استان‌های مختلف کشور نظیر اصفهان، فارس، مرکزی، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی و تنوع زیاد در سنگ‌ها باعث شده است که طی چند دهه اخیر نیاز به وجود کارخانه‌ها و سنگبری ها با ماشین آلات به روز، برای بهره برداری بهتر از این معادن احساس شود.

به همین دلیل به طور تقریبی از سال 1331 هجری شمسی صنعت استخراج و فرآوری سنگ در کشور پا گرفت و روز به روز و با پیشرفت‌هایی که در تولید ابزار و ماشین آلات صنعتی انجام می‌گرفت تعداد سنگبری‌ها و کارخانه‌های سنگ در بخش‌های مختلف کشور به خصوص استان‌های مرکزی کشور همچون اصفهان، مرکزی، قم و تهران افزایش پیدا کردند به طوری که امروزه بیش از شش هزار سنگ بری فعال در کشور مشغول به کار هستند که برخی از آن ها تنها در حوزه تولید سنگ ساختمانی برای بازار داخلی فعالیت دارند و برخی از آن ها علاوه بر تأمین سنگ بازار داخلی به صادرات سنگ نیز مشغول هستند.