ویدیو روش تشخیص اپوکسی خوب و مناسب ( انتخاب بهترین اپوکسی )

روش تشخیص اپوکسی خوب و مناسب ( انتخاب بهترین اپوکسی )

 
 

مدت زمان ویدئو: 2 دقیقه و 31 ثانیه

توضیحات: ✅ چطور و از چه روشی، بهترین اپوکسی برای سنگ رو انتخاب کنیم؟ با ما همراه باشید تا در این کلیپ به طور کامل با این موضوع آشنا بشیم. مشاهده این ویدیو در اینستاگرام مشاهده این ویدیو در یوتیوب مشاهده این ویدیو در آپارات

توضیحات تکمیلی:

چطور و از چه روشی بهترین اپوکسی برای سنگ را انتخاب کنیم؟

همواره یکی از مباحث مهمی که در صنعت سنگ مورد بحث و بررسی قرار می گیرد، انتخاب مواد اولیه مرغوب و باکیفیت است. در واقع زمانی می توان گفت این سنگ فرآوری شده از کیفیت بالایی برخوردار است که در زمان فرآوری از مواد مرغوب استفاده شده باشد. رزین اپوکسی یکی از مواد پرکاربرد در فرآیند فرآوری سنگ در کارخانه است. این ماده می بایست از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشد تا در نهایت سنگی مستحکم و با کیفیت به بازار عرضه گردد. رزین اپوکسی، نوعی رزین دو جزئی می باشد که از پایه رزینی و هاردنر یا همان خشک کننده تشکیل شده است. این دو جزء تشکیل دهنده اپوکسی به نسبت معینی بر اساس کاربرد با هم ترکیب شده و بر روی سنگ ریخته می شود. این رزین در مراحل مختلف فرآوری مورد استفاده قرار می گیرد و در هر یک از مراحل کاربرد خاص و ویژه خود را دارد. در این مطلب بر آن شدیم تا شما را با راهکاری کاربردی برای انتخاب رزین اپوکسی مناسب برای استفاده در فرآیند فرآوری سنگ آشنا سازیم.

راهکاری برای انتخاب بهترین اپوکسی برای سنگ

برای انتخاب بهترین اپوکسی لازم است زمانی که اپوکسی خریداری شده و به کارخانه انتقال داده می شود تست لیوان بر روی آن انجام گیرد. تست لیوان به این صورت است که دو نمونه پنج گرمی و پنجاه گرمی از اپوکسی تهیه می شود و در لیوان یک بار مصرف قرار داده می شوند. نمونه پنج گرمی به مدت بیست و چهار ساعت در هوای آزاد قرار می گیرد. اگر که پس از بیست و چهار ساعت اپوکسی حالت لاستیکی به خود بگیرد (شبیه به واشر باشد) و غیر قابل خرد شدن و شکستن باشد، نشان دهنده این است که این اپوکسی مرغوب نیست و ایرادی دارد و بهتر است که برای رزین و اپوکسی سنگ استفاده نشود؛ به این دلیل که پس از رزین کاری پشت سنگ برای استحکام، رزین همراه با توری به راحتی از پشت سنگ جدا می گردد و یا اگر که ساب بر روی سنگ انجام گیرد، رزین لایه لایه شده و از سطح سنگ جدا می شود. در نمونه پنجاه گرمی زردی اپوکسی، حباب زدن رزین و کاهش وزن نمونه پنجاه گرمی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در واقع زمانی که نمونه پنجاه گرمی اپوکسی در هوای آزاد قرار بگیرد و واکنش دهد، رنگ آن به زرد متمایل می گردد، حال اگر که پس از دو هفته یا بیشتر زردی نمونه بیش از اندازه شد، نشان دهنده مرغوب نبودن اپوکسی است. علاوه بر این پس از واکنش و گذشت مدت زمانی (چند هفته) حباب هایی در رزین یا همان اپوکسی مشاهده می شوند، اگر که میزان این حباب ها زیاد باشد می توان گفت که مواد اولیه که از آن اپوکسی ساخته شده است کیفیت بدی داشته و نامرغوب بوده اند. حباب زدن بیش از اندازه اپوکسی سبب می گردد که اپوکسی چند گرم کاهش وزن داشته باشد زیرا بسیاری از مواد تشکیل دهنده اپوکسی تبخیر شده است. پس می توان نتیجه گرفت: اگر که اپوکسی خریداری شده دارای چنین خصوصیاتی باشد بهتر است در فرآیند فرآوری سنگ و رزین کاری آن استفاده نگردد.

منبع: سایت سنگ ارباب